Staff List

SENIOR TEAM

Ms T Dohel Principal
Mr D Blakemore Deputy Principal
Ms N Patel Vice Principal
Miss B Heyes Assistant Principal
Mr T Kay Assistant Principal
Mr D Smith Assistant Principal
Mrs M Dorcely Director of Learning
Mr M Heathcote Director of Learning
Ms C Iweha Director of Learning
Mrs J Mayhew School Business Manager
Mr J Chung Head of Network & Learning Resources

 

BUSINESS, COMPUTER SCIENCE & ECONOMICS

Mrs P Ghinlan Lead Teacher of Computer Science
Mr D Blakemore Teacher of Business and Economics
Mrs M Dorcely Director of Learning, Teacher of MFL and Business
Mr S Farah Teacher of Computer Science
Mr M Heathcote Director of Learning, Teacher of Geography and Business
Ms C Iweha Director of Learning, Teacher of Computer Science

DESIGN TECHNOLOGY

Ms S Giraud Curriculum Leader for Design Technology
Mr S Gooding Curriculum Leader for Engineering
Mr S Oki-Akuten Teacher of DT
Ms N Patel Vice Principal, Teacher of Technology
Mrs E Potter Food Technology Technician

 

CREATIVE ARTS

Ms M Beddoes Curriculum Leader for Creative Arts
Mr Y Bello Teacher of Music and Cover Supervisor
Mr N Findlay Peripatetic Music Teacher (Drumming)
Mr J Kilner Head of Year 7 & 8,  Teacher of Drama
Mrs C Lloyd Art Technician
Mr J Phillips Peripatetic Music Teacher

ENGLISH

Mr P Leonard Curriculum Leader for English
Mr A Divac Librarian
Ms L Cruickshanks Teacher of English
Miss C Edlin Teacher of English
Mr T Kay Assistant Principal, Teacher of English
Ms H Lewis Deputy Head of English
Ms H Maduka Teacher of English and Media Studies
Miss A O’Leary Head of Year 9 & 11 / Teacher of English

HUMANITIES

Ms L Powell Curriculum Leader for Humanities
Ms K Bulteel Teacher of History
Mr C Griffiths Teacher of History
Mr M Heathcote Director of Learning , Teacher of Geography and Business
Miss B Heyes Assistant Principal, Teacher of Geography
Mr R Obodai Teacher of Geography
Ms C Senior Teacher of Psychology & Sociology
Mr O Walker Teacher of Geography

 

MATHEMATICS & COMPUTER SCIENCE

Mr M Segbafah Curriculum Leader for Maths / Numeracy
Ms M Ahmad Teacher of Maths
Ms T Dohel Principal, Teacher of Maths
Ms N Holmes Teacher of Maths
Mrs I Khan Deputy Head of Maths
Mr J Osman Teacher of Maths
Mr O Runsawe Teacher of Maths
Mr M Uddin Teacher of Maths

MODERN LANGUAGES

Miss C Peroy Head of Modern Languages
Mrs M Dorcely Director of Learning, Teacher of MFL and Business
Mr M Scrimshaw Director of Sixth Form / Teacher of MFL and Geography
Miss J Young Assistant Director of Sixth Form / Teacher of MFL and Sociology

PHYSICAL EDUCATION

Mr D Dapaah Head of PE & Sport
Mr R Harding Teacher of PE
Mr A Simeone Head of Year 11 / Teacher of PE
Mr D Smith Assistant Principal / Teacher of PE
Ms V Anglin Table Tennis Coach – Greenhouse
Ms A Higham Table Tennis Coach – Greenhouse

SCIENCE

Miss E Sanchez-HerranzScience Technician

Mr K Hemraj Head of Science
Mr Z Ahmed Teacher of Science
Mr A Carolino Teacher of Science, Responsibility for Key Stage 4
Mr J King Teacher of Science
Mr A Maclachlan Teacher of Science
Ms S Shahi Deputy Head of Science

LEARNING SUPPORT

Miss T Williams SENCO / Teacher of English
Ms E Awuakye SEN Co-ordinator
Ms A Ali Learning Support Assistant
Mr N Aubrey Learning Support Assistant
Ms L Gwynne Learning Support Assistant
Mr S Khamenei Learning support Assistant, EAL
Mrs S Khan Learning Support Assistant, EAL and Literacy Lead
Miss L Lawn Learning Support Assistant
Mr M Moody Learning Support Assistant
Mrs A Prasciolu Learning Support Assistant
Ms N Robinson Learning Support Assistant
Ms K Simpson SEND Admin Assistant
Mr T Springer Learning Support Assistant

COVER SUPERVISORS

Mr Y Bello Cover Supervisor
Mr M Tebourski Cover Supervisor

FINANCE & ADMINISTRATION

Mrs J Mayhew School Business Manager
Mrs B Agahan Lettings Manager
Mr H Chaudhry Sports Centre Receptionist
Miss A Cochrane Administration Assistant
Mrs M Dev Data and Examinations Officer
Miss H Hall General Administrator Assistant
Mrs Z Kuthe Finance Officer
Miss N Mclean-Johnson Sports Centre Receptionist
Ms K Martin Principal’s PA
Miss M Northcott Receptionist / Administration Assistant
Mr H Sajjad Sports Centre Receptionist
Miss S Sweeny Attendance & Welfare Officer

NETWORK & LEARNING RESOURCES

Mr J Chung Head of Network & Learning Resources
Mrs M Jamil IT Manager
Mr K Puvanenthiran IT / Reprographics Technician

COMBINED CADET FORCE

Mr S Riches School Staff Instructor CCF

PREMISES STAFF

Mr P  Chidolue Trainee Premise Manager
Mr R Hemmings Premises Assistant
Mr P Nelson Premises Assistant / Midday Supervisor
Mr M Townsend Premises Assistant

HEALTH / WELLBEING

Mrs D Crabbe Pastoral Support Mentor
Ms R Lozano Mental Health Counsellor and Wellbeing Support
Miss F Ngombo Healthcare Assistant

 

STUDENT SUPPORT

Mr J Campbell After College Supervisor
Mr P Nelson Premises Assistant / Midday Supervisor
Miss S Sharpe Midday Supervisor
Mrs S Styles Senior Midday Supervisor

Pastoral Team

Mr D Bedward Lead Pastoral Support Manager
Mr A Ejoh-Abuah Pastoral Support Manager for Years 9 and 10
Miss C Coleman Pastoral Support Manager for Year 11
Miss G Lamptey Pastoral Support Manager for Years 7 and 8
Mrs A Pearce Behaviour Support Officer

Sixth Form

Ms C Iweha Director of Learning , Teacher of Computer Science
Mr M Scrimshaw Director of Sixth Form, Teacher of MFL
Miss E Olasebikan Pastoral Support Manager
Miss J Young Assistant Director of Sixth Form / Teacher of MFL
Secondary School National Offer Day 1st March 2024

If you would like to book a tour please contact:  admissions@ernestbevinacademy.org.uk