Contacting Staff

If you have specific queries please contact either your son's tutor, subject teacher of the relevant head of department. Teachers can be contacted in the first instance by writing a note in your son's planner.

If you would prefer to contact the college directly we ask that you leave a message for the member of staff you would like to speak to with the school office by telephoning 020 8672 8582 or emailing mail@ernestbevin.london. We are unable to give out individual phone numbers because the majority of our teaching staff spend the day in their classroom where they may not have access to a telephone or email. Teachers will respond to your query as soon as possible given their teaching timetable and other college duties.

For a full staff list please scroll down this page

 

Senior Team

 

Ms C. Boateng
Assistant Principal
Mr J. Chung Head of Network & Learning Resources
Ms. M. Dorcely Libaya Senior Teacher
Mr M. Heathcote Senior Teacher
Ms C. Iweha Senior Teacher
Mr T. Kay Assistant Principal
Mr J. Oddy Director of Finance & Administration
Mr O. Omo Assistant Principal
Ms R. Sheikh Principal
Mr D. Smith Assistant Principal
Mr P. Sullivan Assistant Principal
Mr M. Weatherhead Vice Principal

 

RED FACULTY - ENGLISH/MODERN FOREIGN LANGUAGES

 

Ms A. Southgate

 Head of English & Media Studies
Ms C. Boateng
Assistant Principal
Ms K. Chimonides Teacher of English
Ms S. Dajani
Teacher of English

Ms C. Edlin

Head of KS3 English

Mr C. Gibson Learning Support Assistant in English
Mr F. Hand Teacher of English
 Mr T. Kay
Assistant Principal

Ms H. Lewis

Teacher of English

Ms A. O' Leary
Teacher of English
Mr J. Taylor
Teacher of Media & English
Ms T. Williams

Head of Year 10- Yellow Tie Achievement/

Teacher of English



 

 MODERN LANGUAGES

 
 Ms M. Dorcely Libaya  Senior Teacher/Head of MFL/International Coordinator
 Ms C. Peroy  Deputy Head of Modern Languages
Mr A. Belli Teacher of Modern Languages
 Mr D. Huang Teacher of Mandarin
Ms S. Mateo MFL Assistant
Ms A. Waugh Teacher of Modern Languages
Ms J. Young
Teacher of Spanish with French/Deputy Head of Sixth Form
LITERACY  
Mr J. Williams Special Projects Manager- Literacy/Pupil Premium
Ms C. Weatherhead Pupil Preium/Literacy Teacher

 

YELLOW FACULTY- BUSINESS STUDIES & ECONOMICS, COMPUTING & MATHS

MATHEMATICS  
Mr M. Segbafah
Head of Maths/Numeracy across the College
Mr A. Abdalla Teacher of Maths
Mr A. Ashraf Deputy Head of Maths
Mr S. Farrell Teacher of Maths
Mr F. Mbuyongha  Teacher of Maths
Mr M. Mahfuzh Teacher of Maths
Ms A. Newnham
Teacher of Maths/Duke of Edinburgh Award Co-ordinator
Mr O. Omo
Assistant Principal
Mr A. Razaq
Teacher of Maths
Ms L. Terziu Learning Support Assistant in Maths
ICT

Ms C. Iweha
Senior Teacher/Head of Computer Science
Mr Y. Chabibi
Teacher of Computer Science/Gifted and Talented Co-ordinator
Mr G. Suleiman
Teacher of Computer Science
Ms S. Voniatis
Deputy Head of Computer Science
BUSINESS STUDIES & ECONOMICS  

Mr I. Miah

Teacher in Charge of Business Studies

 Ms A. Howell Teacher of Business Studies/Deputy Head of Year 11
Ms U. McKillion Joint Head of Year 8- Red Tie Achievement/ Teacher of Business Studies/Economics
Mr P. Sullivan Assistant Principal

 

GREEN FACULTY - SCIENCE/DESIGN TECHNOLOGY/SOCIAL SCIENCES

SCIENCE  
Mr J. Dennett Head of Science
Ms R. Basak
Science Technician

Ms R. Del Olmo

Science Apprentice

Mr K. Hemraj Deputy Head of Science
Mr I. Koorjee Teacher of Science
Ms A. Liao Teacher of Science
Ms N. Mandalla
Teacher of Science

Ms N. Paisiou

Science Technician

Mr N. Rushworth Teacher of Science
Mr S. Saidoune Teacher of Science

Ms S. Shahi

Deputy Head of Science

Ms S. Shahid Teacher of Science
Ms R. Sheikh
Principal
Mr R. Skilton
Head of Year 8 - Red Tie Achievement/Teacher of Science
Ms V. Sivasankaran
Teacher of Science
DESIGN TECHNOLOGY

Mr A. Bailey
 Head of Design Technology
Mr P. Bell Teacher of Design Technology
Mr B. Compton
Teacher in Charge of Food Technology
Mr W. Davy
Technology Workshop Manager
Mr S. Gooding
Head of Engineering
Mr M. Laher Deputy Head of Design Technology

Mr W. Lee

Head of Year 9- Green Tie Achievement/Teacher of Design Technology

Ms C. McCluskey
Teacher of Design Technology
Mr L. Morrissey STEM Co-ordinator
Ms E. Potter Food Technology Technician

Mr M. Weatherhead

 Vice Principal



SOCIAL SCIENCES

 Ms S. Carr
 Head of Social Sciences
Ms C. Boateng  Assistant Principal
   

BLUE FACULTY- CAREERS/CITIZENSHIP PSHE/HISTORY/GEOGRAPHY/RE

CAREERS  
Mr A. Clarke   Head of Careers
Mr R. Salmon Careers Advisor
CITIZENSHIP  
Ms L. Thomas Head of Citizenship
Ms K. Muir Deputy Head of Sixth Form/Teacher of Citizenship
HISTORY  
Mr M. Sears
Head of History
 Mr P. Gbadeyan
Teacher of History
Ms S. Long Teacher of History/Supporting Teaching & Learning
Ms Z. Thompson
Head of Year 7 -Blue Tie Achievement/Teacher of History
Mr S. Watkin Teacher of History
GEOGRAPHY  
Mr M. Heathcote Senior Teacher/Head of Geography
Ms P. Head Teacher of Geography
Ms S. Jones Teacher of Geography
Mr N. Mason
Head of Year 13/Contingent Commander of Combined Cadet Force
Ms L. Sheridan Teacher of Geography
RELIGIOUS STUDIES  
Mr T. Punt
 Head of RE
P. Miah
Teacher of RE
BUSINESS STUDIES & ECONOMICS  
Mr I. Miah
Teacher in Charge of Business Studies
Ms A. Howell
Teacher of Business/Deputy Head of Year 10
Ms U. McKillion

Joint Head of Year 8- Red Tie Achievement

Teacher of Business Studies/ Economics

 Mr P. Sullivan
Assistant Principal

 

PURPLE FACULTY: ART/DRAMA/MUSIC/PE

ART  
Ms S. Hirst Head of Art/Enrichment Co-ordinator
Ms K. Ales Teacher of Art
Ms F. Dixon Art Technician
Ms E. Gomm Teacher of Art
   
PHYSICAL EDUCATION  
Mr D. Dapaah Head of PE & Sport
Mr S. Aalit Deputy Head of PE
Mr E. Bonti
Teacher of PE/Head of Elite Sports
Mr D. Khadir
Head of Year 10- Purple Tie Achievement/Teacher of PE
Mr M. Mounowah
Judo Coach
Mr A. Nichet
Swimming Instructor
Mr A. Simeone
Teacher of PE
Mr D. Smith
Assistant Principal
Mr A. Trodden
Volleyball Coach - Greenhouse
Mr C. Wiseman
PE Technician
Mr R. Wiest
Table Tennis Coach - Greenhouse
   
DRAMA/MUSIC  
Ms E. Attina Teacher of Music
Mr J. Kilner Teacher of Drama
Mr S. Rodman
Music Instructor
 INSTRUMENTALISTS/INSTRUCTORS  
Mr T. Barron
 Guitar
Mr A. Campbell
Steel Pans
Ms F. Clarey
Cello
Mr M. Clowes
Drums
Ms D. Mitchell
Violin
Mr J. Phillips
Guitar
Mr V. Phillips
African Drumming

 

LEARNING SUPPORT

INCLUSION  
Ms M. Casey SENCO
Ms L. Baum Learning Support Centre Manager
Ms H. Abdullah Administrative Assistant- Inclusion

Mr N. Ali

Learning Support Assistant - EAL

Ms M. Bolashodun Learning Support Assistant
Mr S. Clenaghan Learning Support Assistant
Mr R. Collins Learning Support Assistant
Ms A. de Clermont
Student Support
Mr S. Grime Learning Support Assistant
Ms S. Lawrence Learning Support Assistant
Ms M. Makiadi
Learning Support Assistant
Mr N. McCarthy
Vulnerable Pupil Lead
Mr M. MacQueen Learning Support Assistant
Ms N. Quansah Learning Support Assistant
Mr M. Tebourski Learning Support Assistant
Mr D. Young
Referral Room Supervisor
SIXTH FORM SUPPORT  
Ms E. Olasebikan Sixth Form Study Manger

PRIMARY LIAISON

 
Ms S. Schardsmidt Primary Liaison Co-ordinator

COVER SUPERVISORS

Mr S. Young

Cover Administrator/Cover Supervisor - Green Faculty

Mr J. 

Cover Supervisor - Blue Faculty

Ms N. Howe

Cover Supervisor - Red Faculty

Mr M. Tebourski

Cover Supervisor -



FINANCE & ADMINSTRATION

Mr J. Oddy Director of Finance & Administration
Ms G. Clarke Examinations Officer/Senior Administration Officer
Ms A. Cochrane Administration Assistant
Ms J. Connell Principal's PA
Ms S. Dobinson Attendance Officer
Ms K. Drew Receptionist
Ms K. Johnson Administration Assistant
Mr B. King Sports Centre Bookings/Educational Visits
Ms S. Nelson Health, Social & Well-being Co-ordinator/Midday Supervisor
Mr R. Sarah Education Welfare Officer
Ms F. Stevens Administration Officer



LEARNING RESOURCES

Mr J. Chung Head of Network & Learning Resources
Mr A. Pegg Learning Resources Manager
Ms S. Richards Library & Learning Centre Manager/Phoenix Magazine Editor
Mr E. Chan Senior IT Technician
Ms M. Jamil IT Technician
Mr R. Pecco
Learning Resources Technician
Mr L. Siaw IT Technician

 

DATA MANAGEMENT

Vacancy

 

MARKETING & COMMUNICATIONS

Ms F. Wilkins Marketing & Communications Manager

 

PREMISES STAFF

Mr S. Johnson Premises Manager
Mr R. Hemmings
Premises Assistant
Mr P. Moutinho
Premises Assistant - Sports Centre
Mr P. Nelson
Premises Assistant
 Mr M. Townsend
 Assistant Premises Manager

 

MIDDAY/AFTER COLLEGE SUPERVISORS

Ms S. Styles Senior Midday Supervisor
Mr J. Campbell After College Supervisor

 

 

EBC logo new

 

All rights reserved by Ernest Bevin.